Umiesz zamówić jedzenie po włosku na wakacjach? Wytyczasz nowe trendy

150x110

Polacy na wakacje najchętniej wybierają plaże Morza Śródziemnego. Grecja, Włochy czy Hiszpania królują w naszych planach urlopowych już od kilku lat. Chętnie tam odpoczywamy i coraz częściej próbujemy rozmawiać w tamtejszych językach narodowych.

Angielski… i jeszcze więcej angielskiego

Z sondażu TNS Polska wynika, że ponad połowa Polaków (57%) mówi po angielsku na poziomie podstawowym. Natomiast liczba deklarujących znajomość dwóch języków obcych wynosi zaledwie 15%. Najwięcej posługujących się co najmniej dwoma językami obcymi jest wśród uczniów, 20-latków (47%) i 30-latków (45%). Obok angielskiego, zwykle znają oni też język niemiecki, coraz rzadziej – rosyjski. Nowocześni Polacy lubią podróżować i coraz chętniej uczą się drugiego języka obcego, przydatnego w czasie urlopu spędzanego za granicą.

Lepsze buongiorno niż hello

Często rezygnujemy na urlopie z leżenia na hotelowej plaży z opcją „all inclusive” na rzecz aktywnego poznawania kultury, tradycji i miejscowych zwyczajów. Jak wynika z raportu Mondial Assistance, aż 84% badanych wskazało zwiedzanie i wycieczki jako preferowaną aktywność turystyczną. Aby móc porozumieć się z obcokrajowcami, najczęściej użyjemy języka angielskiego. Może warto jednak zastosować ich mowę ojczystą? – Możliwość wymiany zdań w rodzimym języku naszych rozmówców pozwala na głębsze poznanie obcej kultury oraz sprzyja nawiązywaniu kontaktów – mówi Iwona Kowalewski, pedagog i językoznawca z firmy SITA, oferującej metodę oraz materiały do indywidualnej nauki języków.

Kiedy obierzemy już kierunek naszych wakacji, nie ograniczajmy się wyłącznie do nauki słówek czy ich odmiany. Warto wybrać taką metodę, która pozwoli nam płynnie i odważnie prowadzić rozmowę z cudzoziemcem. Inwestując czas na naukę jeszcze przed wyjazdem, unikniemy wertowania słownika w restauracji, chcąc zamówić tapas po hiszpańsku czy gnocchi w języku słonecznej Italii. Lepiej poczujemy klimat odwiedzanego miejsca, kiedy użyjemy języka na wielu etapach podróży jak np. w samolocie, w hotelu, na zakupach czy w czasie zwiedzania. Bazując na podstawach przyswojonych w kraju, utrwalimy i wzbogacimy słownictwo na urlopie, a nauka będzie przyjemna.

Poznaj język już teraz

Efektywnym sposobem poznawania nowego języka jest stosowanie metod bazujących na pozytywnym nastawieniu do samego procesu nauki. – Nauka mówienia czy chodzenia sprawia małym dzieciom radość i nie postrzegają tych czynności jako mozolnego procesu przyswajania wiedzy. W ten sam sposób możemy podejść do uczenia się języka obcego – tłumaczy Iwona Kowalewski. Poniżej zestaw przykładowych sformułowań po włosku, które warto poznać przed wyjazdem do tego państwa.

Język polski

Język włoski

Kasa biletowa

La biglietteria

Czego sobie Pan/Pani życzy?

Desidera?

Jechać ekspresem

Prendere il rapido

Rezerwacja

La prenotazione

Dopłata

Il supplemento

Potrzebuję

A me serve, mi serve

Potrzebowałabym

A me servirebbe

Czy to możliwe?

È possibile?

Czekać

Aspettare

Proszę poczekać, spojrzę

Aspetti che guardo

Źródło: Kurs SITA Włoski podstawowy, lekcja 7, „Carla kupuje bilety / Carla fa i biglietti”, str. 84

Na wakacje z poliglotą

Posługiwanie się językiem kraju, do którego jedziemy na wakacje ma wiele zalet. Sprawia, że zyskujemy przychylność spotykanych tubylców i znacznie ułatwia zwiedzanie. Znajomość języków obcych przynosi też wiele dodatkowych korzyści: rozwija umysł, wspomaga zapamiętywanie oraz zwiększa kreatywność poprzez dostęp do nowych kultur.


dostarczył infoWire.pl